مهاجرت به آلمان

آشنایی با انواع ویزا، طرح های مهاجرتی و سایر اطلاعات کشور آلمان

ویزای تجاری

ویژه انجام سفرهای تجاری، خرید و فروش و سرمایه گذاری در کشور آلمان

انواع ویزای تحصیلی

اخذ سریع و آسان ویزای تحصیلی آلمان ویژه دانشجویان بین‌المللی تنها با ارائه پذیرش دانشگاه

مهاجرت متخصصین

در صورتی که در کار خود دارای تخصص و تجربه بالا می‌باشید آلمان خواهان حضور شماست!

ویزای کاری

با استفاده از ویزای کاری آلمان می‌توانید اجازه کار آلمان و به تبع آن اقامت این کشور را دریافت نمایید.

ویزای خانواده

راه‌های بردن اعضای خانواده خود به آلمان را پیدا کنید و برای آنها اقامت بگیرید.

توریستی و گردشگری

در صورتی که قصد سفر توریستی به آلمان را دارید این بخش برای شماست

آلمان

درباره آلمان

آلمان با نام رسمی جمهوری فدرال آلمان (به آلمانی: Bundesrepublik Deutschland: BRD)، نام بین‌المللی روی نقشه “germany” کشوری در قاره اروپا با پایتخت برلین است. آلمان از شمال با دریای شمال، دانمارک و دریای بالتیک، از شرق با لهستان و جمهوری چک، از جنوب با اتریش و سوئیس و از غرب با فرانسه، لوکزامبورگ، بلژیک و هلند مرز دارد. مساحت آن ۳۵۷۱۲۱٫۴۱ کیلومتر مربع است و با ۸۲ میلیون نفر، پرجمعیت‌ترین کشور اروپا است.

اولین حضور جامعهٔ انسانی در سرزمین امروزی آلمان به حدود ۱۳۰٫۰۰۰ تا ۲۳۰٫۰۰۰ سال پیش و انسان‌‌های نئاندرتال بازمی‌گردد. رمی‌ها اولین گروه از انسان‌های متمدن بودند، که در آلمان ساکن شدند. تا سال ۸۰۰ میلادی آلمان حکومت مقتدری نداشت و مورد تاخت و تاز همسایه‌ها بود. در این سال شارلمانی توانست کشورهای رم را متحد کند، اما این اتحاد کوتاه مدت بود. از سرزمین‌های متعلق به وی، سه پادشاهی شکل گرفت، که یکی از آن‌ها به آلمان امروزی ختم می‌شود. اولین پادشاه آلمانی‌زبان در این سرزمین، لودویگ شاه آلمانی بود. دیگر کشورها از آن پس، مردم این سرزمین را با زبان آلمانی می‌شناختند. پس از این دوره، حکومت به امپراطوری مقدس روم رسید، این دوره که شامل قرون وسطی می‌شود با قدرت گرفتن کلیسای کاتولیک همراه بود. ظهور کلیسای پروتستان و مارتین لوتر را می‌توان از رویدادهای مهم آن زمان برشمرد. پس از آن در اوایل قرن ۱۹ام امپراطوری پروس از اتحاد مناطق آلمانی در کنگره وین شکل گرفت. با پایان جنگ جهانی اول، قیصر مجبور به استعفا شد، این دوره تا برآمدن فاشیسم را دوران جمهوری وایمار می‌نامند. با بدتر شدن وضعیت اقتصادی در آلمان پس از جنگ جهانی اول و گسترش نژادپرستی، حزب نازی در این کشور به قدرت رسید. این حزب تا پایان جنگ جهانی دوم و شکست آلمان در این کشور حاکم بود. پس از جنگ جهانی دوم، کشور آلمان، به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم شد، تا در سال ۱۹۹۰ آلمان غربی و شرقی متحد گشته و جمهوری فدرال آلمان را تشکیل دهند.

آلمان دارای نظام سیاسی جمهوری فدرال دموکراتیک پارلمانی بوده و دارای ۱۶ ایالت است. این ایالت‌ها می‌توانند در برخی مسایل مستقل عمل کنند. آلمان هم‌اکنون یکی از صنعتی‌ترین کشورهای جهان است و به عنوان ثروتمندترین عضو اتحادیه اروپا، موتور اقتصادیِ حوزهٔ پولیِ یورو محسوب می‌شود. شهرهای بزرگ آلمان برلین، هامبورگ، مونیخ و فرانکفورت می‌باشند.

آلمان در دو جنگ جهانی اول و دوم نقش گسترده‌ای داشت و در پی این دو جنگ خسارت‌های زیادی را متحمل شد. پس از پایان جنگ با وام‌هایی که از کشورهای متفق گرفت، توانست کشور را بازسازی کند. جمهوری فدرال آلمان هم‌اکنون یکی از اعضای سازمان ملل متحد، ناتو، کشورهای گروه هشت و گروه پنج بوده و از بنیانگذاران اتحادیه اروپا است.

کار در آلمان

از نظر بسیاری از افراد خارجی، آلمانی ها شرایط کاری جالب و شگفت انگیزی دارند. باید بدانید که کارفرمایان آلمانی بیشترین میزان حقوق، عالی ترین مزایا و امنیت شغلی را به خود اختصاص داده اند. در برخی از صنایع ساعات کاری تقلیل یافته است و به ۳۵ ساعت کار در هفته تبدیل شده است و ۳۰ روز تعطیلات از نظر آنان غیر رایج می باشد. برای اطلاعات بیشتر در رابطه با بازار کار در آلمان برای خارجی ها این مقاله را مطالعه بفرمایید.

 در کنار تمامی این موارد، افراد قادر به لذت بردن از تعطیلات طولانی مدت در آلمان و به طور کلی اروپا خواهند بود. چرا که کل تعطیلات در نظر گرفته شده سالیانه حدود ۴۰ روز در سال خواهد بود. باید بدانید که عملکرد این کشور نسبت به دیگر کشورهای اروپایی قابل تقدیر است چرا که نرخ رکود اقتصادی در این کشور بسیار کم می باشد. بر اساس آمارهای گرفته شده در سال ۲۰۱۳ نرخ بیکاری در این کشور حدود ۶٫۸ درصد خواهد بود، این درحالیست که حد متوسط نرخ بیکاری در کشورهای اروپایی ۱۲٫۱ درصد می باشد.

اختلافات مذهبی گسترده ای در میان بازارهای کار آلمان مشاهده خواهد شد. باید بدانید که میزان استخدام در غرب آلمان بیش تر از شرق آن خواهد بود. این درحالیست که شهر برلین و جنوب آلمان جمهوری دموکراسی از این قاعده مستثنا می باشند. به خاطر داشته باشید که مبحث بیکاری اغلب در مناطق روستایی کشور آلمان مشاهده خواهد شد. بسیاری از صنایع موجود در آلمان نظیر: معدن، ساخت و ساز و کشتی سازی با کمبود نیروی ماهر مواجه شده اند.

وکلای مجرب ما در موسسه حقوقی برگزیده اصطهباناتی (توسعه گران مهر) شیراز میتوانند به شما در اخذ ویزای کار در کمک کنند. همچنین متقاضیان جهت کسب مشاوره در زمینه دیگر راه های مهاجرت به آلمان به صورت تضمینی می توانند به مشاورین موسسه تماس حاصل فرمایند.

مهاجرت کاری و شریط بازار کار در آلمان برای خارجی ها

یکی از راه های مهاجرت به آلمان از طریق بازار کار در آلمان برای خارجی ها می باشد، که پس از اخذ اقامت آلمان از طریق کار نسبت به اخذ تابعیت یا شهروندی آلمان میتوانند اقدام کنند، البته شایان ذکر است این روش یکی از روش های مهاجرت به آلمان می باشد روش های دیگر نظیر اخذ ویزای تحصیلی جهت مهاجرت تحصیلی در آلمان و سرمایه گذاری در آلمان نیز وجود دارند. تابعیت آلمان از طریق تولد فرزند در آلمان در این کشور وجود ندارد. جهت اطلاع از شرایط مهاجرت، هزینه زندگی در آلمان و شرایط ویزای کار، حقوق بازار کار در آلمان برای خارجی ها و شرایط اقامت از طریق کار یا تخصص به آلمان میتوانید با موسسات مهاجرت به آلمان مراجعه کنید.

اخذ شغل مورد نظر برای ایرانی ها و افراد خارجی

اگر شما فردی انگلیسی زبان هستید، انتظاری نداشته باشید که مزایای بسیار زیادی بدلیل بازار کار در آلمان برای خارجی ها به شما تعلق بگیرد. چرا که افراد انگلیسی زبان جهت اخذ شغل مورد نظر ملزم به کسب مهارت های کافی به زبان آلمانی خواهند بود. باید بدانید که دانستن دیگر زبان ها به جز زبان انگلیسی اغلب اوقات مزیت هایی را به دنبال دارد. برای مثال زبان آلمانی به عنوان یکی از بزرگترین زبان های تجارت جهان در نظر گرفته خواهد شد. ناگفته نماند که در بعضی موارد دانستن زبان های عجیب و غریب، بویژه زبان های آسیایی از افراد خواسته می شود.

همانطور که انتظار می رود جهت اقامت در هر کشور دانستن زبان آن کشور الزام می باشد. چرا که برای قرار گرفتن در محیط، برقراری ارتباط با دیگر افراد، شناخت فرهنگ کشور مورد نظر و اخذ شغل مورد نظر در شرکت ها دانستن زبان آن کشور ضروری می باشد. لذا اگر شما انتظار فعالیت در شرکت های بسیار بزرگ، شرکت های بین المللی و اهداف عالی را در سر دارید بایستی تمامی موارد ذکر شده در فوق را مد نظر داشته باشید.

کار آموزی در آلمان

تعداد کثیری از مشاغل موجود در کشور آلمان طبق قوانین و قواعد خاصی فعالیت می کنند این درحالیست که اخذ برخی از مشاغل کسب صلاحیت های خاصی را می طلبد. باید بدانید که سیستم کارآموزی در کشور آلمان با افراد جوان و افرادی که به مدت دو و یا سه سال در بازارهای شغلی آموزش دیده اند و تجارب کاری کافی را کسب کرده اند سروکار خواهد داشت. برای خارجیان این امر به معنای جلوگیری از انجام کار در خانه و کسب تجارب در محیط های کاری خواهد بود. اگر شما صلاحیت های خاصی جهت اخذ مشاغلی چون پزشکی؛ دبیری، پرستاری و … را در اختیار دارید، صلاحیت های شما بایستی توسط مقام های ارزیابی رقابت در آلمان نیز به تایید برسد.

تحصیل در آلمان

کشور آلمان یکی از مهم ترین کشورهای صنعتی جهان می‌باشد. مهمترين صنايع اين کشور کارخانه های اتومبيل ، ماشين آلات سنگين ، الکترونيک و کارخانه های صنايع شيمی و کامپيوتر می باشند.
دانشجو فقط موظف است تا هزينه های زندگی خود اعم از اجاره منزل، پوشاک، مواد غدايی و بيمه درمانی را پرداخت کند. اتاق ها و آپارتمان هايی وجود دارد که با قيمت مناسب فقط به دانشجويان اجاره داده می شود.
حدود هزينه زندگی دانشجو در آلمان با انضمام خوراک، پوشاک، رفت و آمد و کليه هزينه های جانبی حدودا ۸۰۰-۷۰۰ يورو می‌باشد كه اين هزينه در شهرهاي مختلف آلمان متفاوت است. دانشجو تعداد ساعت محدودی در هفته اجازه کار دارد.
جهت ثبت نام در دانشگاه ارايه بيمه درمانی الزاميست و بيمه درمانی برای هر شش ماه حدود ۳۰۰ يورو در نظر گرفته ميشود.

اکثر دانشگاههای آلمان هر نیمسال مبلغی در حدود ۵۰۰ تا ۶۵۰ یور بابت هرینه تحصیل از دانشجویان دریافت می نمایند.

 مراکز تحصیلی در آلمان

در آلمان حدود ۳۰۰ دانشگاه و به همين تعداد دانشکده های فنی ، مدارس عالی تخصصی و آکادمی های هنر وجود دارد.
دانشگاه ها به چند دسته تقسيم می شوند:

 1. موسسه آموزش عالی فنی با تاکيد بيشتر بر فعاليت علمی (fachhochschule)
 2. دانشگاه با تاکيد بيشتر بر علوم نظری (Universitaet)
 3. دانشکده يا آکادمی موزيک و هنر (Musik und Kunsthochschule)
 4. دانشکده تربيت بدني (Sporthochschule)

در دانشگاه های آلمان در مقطع فوق لیسانس تدريس به زبان آلمانی و همچنین انگلیسی است. بنابراين قبل از اقدام برای اخذ پذيرش بايد زبان آلمانی  و یا بر حسب مورد انگلیسی بياموزند.
شروع ترم زمستانی از ماه سپتامبر / اکتبر و ترم تابستانی از ماه مارس/ آوريل می باشد. آخرين مهلت جهت ارايه مدارک برای ترم تابستانی تا ۱۵ ژانويه و ترم زمستانی تا ۱۵ جولای می باشد. يعنی مراکز مربوطه می بايست مدارک متقاضی را تا زمانهای نامبرده دريافت کرده باشند.
در آلمان هم دانشگاه های دولتی وجود دارد و هم دانشگاه های خصوصي. تعداد زيادي از دانشگاه های دولتي، معتبر و رايگان می باشد. دانشگاه های خصوصی رايگان نمی باشند و بايد در مورد آنها به وزارت علوم مراجعه کرد.
از ترم تابستاني ۲۰۰۴ كليه دانشگاه هاي استان Nordhein-Westfalen  براي دانشجويان خارجي شهريه در نظر گرفته اند كه اين شهريه ترمي ۶۵۰ يورو مي باشد.
دانشجو فقط موظف است تا هزينه های زندگی خود اعم از اجاره منزل، پوشاک، مواد غذايی و بيمه درمانی را پرداخت کند. اتاق ها و آپارتمان‌هايی وجود دارد که با قيمت مناسب فقط به دانشجويان اجاره داده می شود.
برای تحصيل در آلمان ابتدا بايد برای اخذ پذيرش تحصيلی اقدام شود و بعد از موفقيت در اين امر برای ويزای تحصيلی اقدامات لازمه انجام شود.

در آلمان حدود ۸۳ دانشگاه انگلیسی زبان وجود دارد که بعضی از این دانشگاه ها بعد از ۶-۴ ترم به دانشگاه های کشورهای آمریکا، استرالیا، کانادا و نیوزلند ترانسفر می کنند. اکثر این دانشگاه ها رایگان هستند و تحصیل در آنها هزینه ندارد. در ۹۰% این دانشگاه ها شرط ورود، داشتن مدرک تافل ۵۵۰ می باشد ولی دانشگاههایی هم وجود دارند که متقاضیان می توانید دوره زبان را آنجا بگذرانید و نیاز به مدرک ندارند. با آنکه این دانشگاه ها انگلیسی زبان هستند ولی باید متقاضیان با زبان آلمانی جهت مصاحبه سفارت آشنا باشند و به دانشگاه نیز مدرک دانش زیان آلمانی ارائه دهند. در هر دانشگاه در آلمان اداره کمک به امور دانشجویان خارجی وجود دارد که کلیه مراتب انجام کار مانند: خوابگاه، بیمه درمانی و … توسط این اداره انجام می شود. حتی قبل از ورود به آلمان می توان با کمک این اداره در مورد رزرو خوابگاه اقدام نمود.

توریسم و گردشگری آلمان

گرفتن ویزای آلمان همیشه باید اولین قدم شما در برنامه ریزی برای سفر باشد چرا که بهترین پروازهای ارزان قیمت با راحت ترین هتل ها و جالب ترین مکان را برای بازدید دارد. در میان شهرهای آلمان، فرانکفورت یکی از زیباترین چشم اندازها را دارد. در این شهربلندترین ساختمان‌های آلمان قرار دارند.یا می توان کلیسای معروف شهر کلن (Kölner Dom) به همراه ساختمان شهرداری این شهر نام برد. یا که می توان مونیخ را نام برد شهر کافه های کوچک وزیبا که بی شباهت به شهرهای ایتالیایی نیستند.

برای سفر به آلمان بسیاری از افراد به ویزای آلمان نیازی ندارند اما این طرح برای بعضی از ملیت ها اعمال می شود .شهروندان اتحادیه اروپا ، به ویزا برای رفتن به آلمان نیازی ندارند.اساسا این پروسه برای افرادی که قصد سفر به آلمان را دارند به سه چیز بستگی دارد:

 • ملیت افراد
 • هدف از اقامت فرد
 • طول اقامت

بسته به لیست بالا فرد متقاضی را به یکی از سه دسته تقسیم می شوند:

 • بدون ویزا مورد نیاز .
 • اقامت کوتاه مدت ویزای (توریستی /کسب و کار)
 • اقامت طولانی ویزای (تحصیل /کار).

اما قبل از آن باید بفهمید شما نیاز به ویزای آلمان دارید یا خیر. در واقع ویزای آلمانی دیگر وجود ندارد. آلمان یک تیم را با ۱۴ کشور اروپا تشکیل داده اند به اصطلاح ویزای شنگن ،که در تمام کشورهای عضو این ویزا معتبر است.که در حال حاضر در ۱۰ کشور عضو جدید اتحاده اروپا از شرق اروپا و در انگلستان ویزای شنگن اعتبار ندارد.انگلیس نه بحشی از یورو است ونه عضو کشور های شنگن است.

به طور کلی تمام خارجیان که خارج از اتحاده اروپا هستند نیاز به ویزای توریستی آلمان دارند.

 

ویزای توریستی کشور آلمان

ویزای توریستی آلمان تا ۹۰ روز معتبر است و در طول اقامت درکشور آلمان ،به شما اجازه تحصیل و کار نخواهد داد. اگر قصد تحصیل یا کار را دارید باید درخواست ویزای کار یا تحصیل را بکنید.

الزامات مورد نیاز برای ویزای توریستی آلمان :

مدارکی که باید نشان دهد شما به اندازه کافی پول برای هزینه های اقامت خوددرکشور آلمان را دارید. اگر مدارکی دال برا اثبات بو دجه کافی نداشته باشید شما باید یک دعوتنامه از کسی که در کشور آلمان ،متعهد به پوشش تمام هزینه های سفر شما است ،نیاز دارید.برای روند این پروسه باید قصدتان را از سفر اثبات کنید و سپس میزبان تعهد رسمی برای پوشش تمام هزینه های شما را همراه با درخواست ویزا ارائه دهد .
بیمه سلامت با حداقل پوششEUR30000 که در تمام کشور های شنگن معتبر باشد که نشان دهد شما تمایل و توانایی بازگشت به کشور خود را دارید.

کجا شما می توانید درخواست ویزای توریستی آلمان را بکنید؟

اصولا شما باید برای اخذ اقامت کوتاه مدت خود به سفارت آلمان یا کنسولگری که در نزدیک ترین محل اقامت شماسن می توانید درخواست بدهید اما در موارد استثنا شما می توانید ویزای توریستی آلمان را در یک کشور دیگر که در آن شما ساکن نیستید تقاضا کنید.

مدت زمان مورد نیاز برای صدور ویزای توریستی آلمان :با توجه به وزارت امور خارجه آلمان معمولا بین ۳ تا ۱۰ روز کاری طول می کشد برای صدور ویزای شنگنخود با این وجود در طول اوج فصل سفرممکن است بیشتر طول بکشد.بهتر است یک ماه قبل از تاریخ برنامه ریزی سفر خود درخواست ویزا کنید.

مدارک مورد نیاز برا ی اخذ ویزای توریستی آلمان :

شما باید درخواست ویزای خود را با تمام اسناد و مدارک لازم شخصا در سفارت آلمان یا نزدیک ترین کنسولگری آلمان به محل اقامت شما باید تحویل دهید.اگر چه شما می توانید درخواست ویزا را از هر جایی دانلود کنید اما توصیه می شود که مراجعه به سقارت المان / کنسولگری را در کشور خود را برای هر گونه پرس وجو و شرایط محلی خاص مربوط به تشریفات ویزا را انجام دهید و از مراجعه متعدد به سفارت باید اجتناب کنید.

سرمایه‌گذاری آلمان

سرمایه گذاری یکی از روش های مهاجرت به بعضی کشور ها نظیر آلمان محسوب می شود. راه های سرمایه گذاری در هر کشوری متفاوت است و معمولاً افراد جهت استفاده از مزایای اقامت و یا شروع یک تجارت و یا گسترش تجارت استفاده می نمایند.

کشور آلمان از شرایط زندگی مطلوبی برخوردار است و طبق اعلام رسمی اداره فدرال امور مهاجرت و پناهندگی در آلمان شمار ایرانی های مهاجر نسبت به سال ۲۰۱۱ در سال ۲۰۱۲ افزایش ۲۰ درصدی داشته است و از حدود ۵۷۷۷ نفر به ۶۸۲۷ نفر رسیده است.

 • فعالیت حرفه‌ای فردی (نظیر رستوران یا مغازه فرش فروشی)
 • تاسیس شرکت مدنی (۲ نفر یا بیشتر)
 • تاسیس شرکتهای شخصی (تضامنی)
 • تاسیس شرکت با مسئولیت محدود
 • تاسیس شرکت سهامی
 • تاسیس شعبه
 • دفتر نمایندگی
 • شعبه مستقل
 • شعبه وابسته (مانند دفتر کارخانه، انبار پخش کالا و یا کارگاه)

از روش های فوق به جز مورد اول یعنی فعالیت فردی نیاز به ثبت شرکت و ارائه مدارک است.
در زیر به بررسی اجمالی هر یک از موارد می پردازیم:

۱- فعالیت حرفه ای فردی: در این روش شخص باید شروع به فعالیت اقتصادی شبیه مغازه کند. در این مورد نیاز به ارائه طرح توجیهی اقتصادی و تایید اداره بازرگانی دارد.

۲- ثبت شرکت مسئولیت محدود: این روش ساده ترین حضور در بازار اقتصادی آلمان است. نکات این روش اول این که شرکت می تواند با یک نفر ثبت شود و با حداقل سرمایه ۲۵۰۰۰ یورو. مدارک مورد نیاز: مدارک شخصی شخص متقاضی، مدارک مربوط به شرکت مادر، مدارک به مجوز فعالیت در آلمان، تنظیم اساسنامه.

۳- ثبت شرکت تضامنی که حدوداً شبیه مورد قبل است.

۴- ثبت شعبه: در این روش شخص حقیقی یا حقوقی می تواند مبادرت به ثبت شعبه نماید. این اشخاص حقیقی و حقوقی باید شامل شرایطی باشند. انواع شعبه به صورت مستقل و غیر مستقل هستند. و هرکدام دارای شرایط و مشخصه هایی هستند.

۵- دفتر نمایندگی: این روش، فقط مناسب افرادی است که نیاز به داشتن دفتر در آلمان هستند و وابسته به شرکت مادر هستند و حق فعالیت مستقل ندارند.

مهمترین شکل‌های قانونی فعالیت اقتصادی را که عبارتند از:

 • فعالیت حرفه‌ای فردی (مانند رستوران یا مغازه فرش فروشی)
 • تاسیس شرکت با مسئولیت محدود (Gesellschaft mit beschränkter Haftung (GmbH
 • تاسیس شعبه
 • دفتر نمایندگی
 • شعبه مستقل
 • شعبه وابسته (مانند دفتر کارخانه، انبار پخش کالا و یا کارگاه)

توجه داشته باشید که در فعالیت حرفه‌ای فردی (مانند رستوران یا مغازه فرش فروشی (نیاز به تشکیل شرکت نبوده و می‌توان با گرفتن اجازه کسب Gewerbeanmeldung این نوع کارهای صنفی و تجاری را شروع نمود. بعضی از این فعالیت‌های شغلی  نیاز به گرفتن اجازه ویژه نبوده (مانند فرش فروشی، خواربار فروشی، صادرات و واردات) ولی برای بعضی از آنها باید اجازه ویژه آن کسب گرفته شود، مانند (رستوران، تاکسی).

برای سرمایه گذاران ایرانی می‌توان پیشنهاد داد که  برای فعالیت اقتصادی خود در آلمان یک شکل اقتصادی مستقل از راه تاسیس و ثبت یک شرکت دختر Tochtergesellschaft به شکل شرکت با مسئولیت محدود که ساده‌ترین وبهترین حضور در بازار اقتصادی آلمان می‌ باشد، انتخاب نمایند.

تاسیس و به ثبت رساندن شرکت با مسئولیت محدود را می توان با یک شخص Ein-Mann-GmbH یا بیشتر (اعم از حقیقی یا حقوقی) تاسیس نمود. باید حد اقل سرمایه ۲۵۰۰۰ یورو باشد.

برای تاسیس و ثبت شرکت دختر یا مستقل نیاز به ارائه و تقدیم:

الف) مدارک مربوط به شخص متقاضی ثبت شرکت مستقل

ب) مدارک مربوط به شرکت مادر در ایران

ج) مدارک مربوط به شعبه آلمان می باشد. مانند مجوز فعالیت صنفی Gewerbeanmeldung در ضمن هزینه‌های تاسیس و ثبت شرکت  باید پرداخت شوند.

اساسنامه برای نمونه باید شامل موارد زیر باشد:

نام شرکت
اقامتگاه اصلی شرکت
موضوع شرکت
نام کلیه شرکاء یا صاحبان سهم الشرکه یا مؤسسین شرکت با نشانی آنها
تعیین مدیر عامل برای شرکت
ثبت در دفتر ثبت شرکت ها
محدویتی نیز از لحاظ مقدار سهام یا سهم الشرکه یا سرمایه گذاری نبوده و ایرانیان می‌توانند ۱۰۰% سرمایه را دارا باشند.

هزینه‌های ثبت شرکت با مسئولیت محدود:

هزینه  کامل  برای ثبت شرکت  بین  ۹۰۰۰ الی ۱۳۰۰۰ یورو می باشد و این هزینه شامل هزینه های ثبت شرکت، تهیه اساسنامه، آگهی ها ، مشاوره حقوقی و گرفتن مجوز صنفی  و ترجمه های مدارک به زبان آلمانی است.این مبلغ شامل گرفتن مجوزهای خاص، افتتاح حساب بانکی در بانکهای آلمان  نمی باشد.
در این گونه موارد شرکت نیاز به  یک مشاور مالیاتی جهت تنظیم دفاتر، سود و زیان و محاسبه ارزش افزوده یا مالیات بر مصرف  و ترازنامه و مالیات سالیانه  خواهد داشت. (موسسه حقوقی ملک پور برترین ارائه کننده خدمات حقوق داخلی و بین المللی)
از موارد مهم دیگر این است که شرکت باید دارای یک محل اقامتی یا نشانی باشد که برگه های قانونی و نامه ها به این آدرس پست شوند.

اشخاص ایرانی می‌توانند مبادرت به تاسیس و ثبت شعبه اعم از مستقل و وابسته بنمایند. اشخاص حقیقی یا حقوقی می‌توانند اقدام به تاسیس شعبه بنمایند که تاجر یا بازرگان کامل Vollkaufmann باشند به عنوان مثال  یک بقالی کوچک نمی‌تواند شعبه در آلمان تاسیس کند ولی تولید کننده مواد غذائی یا تاجر بزرگ فعال در صادرات و واردات حق تاسیس و ثبت شعبه دارد. تمام شرکتهای تجاری با شخصیت حقوقی مستقل از نظر قانون آلمان تاجر کامل بوده و مجاز به تاسیس شعبه می‌باشند. افراد دیگر که تاجر کامل نمی باشند می‌توانند فقط شعبه غیر مستقل تاسیس نمایند در این موارد بهتر است از مشاوران ما برای بررسی بیشتر یاری بگیرید.

شعبه می‌تواند به شکل

شعبه مستقل ( Selbständige Niederlassung Zweigniederlassung)
شعبه وابسته : مانند دفتر کارخانه، انبار پخش کالا و یا کارگاه ( Unselbständige Niederlassung Betriebsstätte) تاسیس شود.

– شعبه مستقل (Selbständige Niederlassung Zweigniederlassung)

تاسیس شعبه مستقل یک شرکت ایرانی در آلمان دارای شخصیت حقوقی مستقل نبوده و از شرکت مادر ایرانی در ایران از لحاظ سازمانی وحقوقی جدا نیست. شعبه از لحاظ سازمانی و حقوقی تابع و جزئی از شرکت مادر ایرانی بوده و تابع  قوانین  ایران است.

خصوصیاتی که یک شعبه مستقل دارد در زیر بیان شده است:

– یک شعبه مستقل چنان باید سازماندهی یابد که بتواند با استقلال کلیه کارهای تجاری را در آلمان انجام دهد.
– این سازماندهی باید به شیوه ای  باشد که با از بین رفتن شرکت مادر بتواند به کارهای تجاریش ادامه دهد،و خللی در کارهایش رخ ندهد.
-شعبه مستقل باید دارای ترازنامه جداگانه‌ای در شرکت مادر  باشد شعبه باید مدیریت جداگانه با اختیارات عقد قراردادها و سرمایه مستقل ازمادر داشته تا بتواند این اختیارات عملی شوند.
در ضمن باید موارد زیر نیز رعایت شود:
– نام شعبه و نام شرکت مادر معمولاً یکی میباشد.
– شعبه از لحاظ مکانی از شرکت مادر ایرانی جدا میباشد.
– قراردادها و اعمال تجاری انجام یافته توسط مدیر شعبه در ظاهر بنام شعبه و در باطن متعهد و منتفع شرکت مادر است، حتی اگر شعبه دارای سرمایه مستقلی باشد.
– قوانین آلمان در شرکت برتری دارد بدین مفهوم که ترازنامه، حساب سود و زیان تابع قوانین ایران نبوده و تابع قوانین آلمان میباشد.

مدارک مورد نیاز برای تاسیس یک شعبه مستقل در زیر آمده است:

شعبه موظف به پرداخت مالیات بوده و پرداخت انواع مالیات‌هایی که برای این نوع شرکت ها و شعبه قانوناً مقرر است، الزامی است.  (موسسه حقوقی ملک پور برترین ارائه کننده خدمات حقوق داخلی و بین المللی)

هزینه‌های ثبت شعبه مستقل:

هزینه  کامل  برای ثبت شعبه مستقل  بین  ۸۰۰۰ الی ۱۰۰۰۰ یورو می باشد و این هزینه شامل هزینه های ثبت شعبه، آگهی ها ، مشاوره حقوقی و گرفتن مجوز صنفی  و ترجمه های مدارک به زبان آلمانی است.

این مبلغ شامل گرفتن مجوز های خاص، افتتاح حساب بانکی در بانکهای آلمان  نمی باشد.

شعبه مستقل باید  دارای یک محل اقامتی یا نشانی باشد که برگه های قانونی و نامه ها به این آدرس فرستاده شوند.

سربرگ شعبه مستقل باید دارای اطلاعات زیر باشد:

نام دفتر ثبت تجاری که شعبه در آن ثبت شده است (آلمان)
شماره ثبت در دفتر ثبت تجاری (آلمان)
نام کامل و نوع شرکت مادر ایرانی
شماره و نام اداره ثبت شرکتها که در آن شرکت ثبت شده است (ایران)
اطلاعات دیگری بر طبق قانون آلمان مانند: نام شعبه، محل با نشانی کامل (شهر، کشور)، نام نمایندگان قانونی (حداقل یک نام و نام فامیلی)
یک شرکت خارجی یا یک شرکت با سرمایه ایرانی ثبت در آلمان می‌تواند شعبه‌های غیر مستقل در شهرهای مختلف در آلمان داشته باشد (Filiale). این شعبه‌های غیرمستقل معروف به Betriebsstätte بوده و دارای مختصات زیر می‌باشد:

این شعبه‌ها از هر لحاظ  وابسته به شرکت مادر می‌باشند.
صورتحساب‌ها یا رسیدهایی که صادر می‌کنند، باید بنام شرکت مادر باشد.
این شعبه‌ها فقط از لحاظ مکانی با شرکت مادر تفاوت داشته ولی از لحاظ فعالیت تجاری با شرکت مادر یک واحد تجاری را تشکیل می‌دهد.
نام شعبه و نام شرکت مادر باید یکی باشد.
هر شعبه باید  جداگانه به اداره اصناف Gewerbeamt محل فعالیت معرفی شده و اجازه فعالیت صنفی Gewerbeanmeldung دریافت دارد.
دفتر نمایندگی امکان دارد که از طرف خود شرکت مادر اداره شود و از این نظر از هر جهت وابسته به شرکت مادر است یا ممکن است که این دفتر نمایندگی از طرف یک نماینده تجاری (با داشتن وکالت Handelsvertreter) اداره شود.سرمایه گذاری یکی از روش های مهاجرت به بعضی کشور ها نظیر آلمان محسوب می شود. راه های سرمایه گذاری در هر کشوری متفاوت است و معمولاً افراد جهت استفاده از مزایای اقامت و یا شروع یک تجارت و یا گسترش تجارت استفاده می نمایند.

کشور آلمان از شرایط زندگی مطلوبی برخوردار است و طبق اعلام رسمی اداره فدرال امور مهاجرت و پناهندگی در آلمان شمار ایرانی های مهاجر نسبت به سال ۲۰۱۱ در سال ۲۰۱۲ افزایش ۲۰ درصدی داشته است و از حدود ۵۷۷۷ نفر به ۶۸۲۷ نفر رسیده است.

فعالیت حرفه‌ای فردی (نظیر رستوران یا مغازه فرش فروشی)
تاسیس شرکت مدنی (۲ نفر یا بیشتر)
تاسیس شرکتهای شخصی (تضامنی)
تاسیس شرکت با مسئولیت محدود
تاسیس شرکت سهامی
تاسیس شعبه
دفتر نمایندگی
شعبه مستقل
شعبه وابسته (مانند دفتر کارخانه، انبار پخش کالا و یا کارگاه)

از روش های فوق به جز مورد اول یعنی فعالیت فردی نیاز به ثبت شرکت و ارائه مدارک است.
در زیر به بررسی اجمالی هر یک از موارد می پردازیم:
۱- فعالیت حرفه ای فردی: در این روش شخص باید شروع به فعالیت اقتصادی شبیه مغازه کند. در این مورد نیاز به ارائه طرح توجیهی اقتصادی و تایید اداره بازرگانی دارد.
۲- ثبت شرکت مسئولیت محدود: این روش ساده ترین حضور در بازار اقتصادی آلمان است. نکات این روش اول این که شرکت می تواند با یک نفر ثبت شود و با حداقل سرمایه ۲۵۰۰۰ یورو. مدارک مورد نیاز: مدارک شخصی شخص متقاضی، مدارک مربوط به شرکت مادر، مدارک به مجوز فعالیت در آلمان، تنظیم اساسنامه.
۳- ثبت شرکت تضامنی که حدوداً شبیه مورد قبل است.
۴- ثبت شعبه: در این روش شخص حقیقی یا حقوقی می تواند مبادرت به ثبت شعبه نماید. این اشخاص حقیقی و حقوقی باید شامل شرایطی باشند. انواع شعبه به صورت مستقل و غیر مستقل هستند. و هرکدام دارای شرایط و مشخصه هایی هستند.
۵- دفتر نمایندگی: این روش، فقط مناسب افرادی است که نیاز به داشتن دفتر در آلمان هستند و وابسته به شرکت مادر هستند و حق فعالیت مستقل ندارند.

مهمترین شکل‌های قانونی فعالیت اقتصادی را که عبارتند از:

فعالیت حرفه‌ای فردی (مانند رستوران یا مغازه فرش فروشی)
تاسیس شرکت با مسئولیت محدود (Gesellschaft mit beschränkter Haftung (GmbH
تاسیس شعبه
دفتر نمایندگی
شعبه مستقل
شعبه وابسته (مانند دفتر کارخانه، انبار پخش کالا و یا کارگاه)

توجه داشته باشید که در فعالیت حرفه‌ای فردی (مانند رستوران یا مغازه فرش فروشی (نیاز به تشکیل شرکت نبوده و می‌توان با گرفتن اجازه کسب Gewerbeanmeldung این نوع کارهای صنفی و تجاری را شروع نمود. بعضی از این فعالیت‌های شغلی  نیاز به گرفتن اجازه ویژه نبوده (مانند فرش فروشی، خواربار فروشی، صادرات و واردات) ولی برای بعضی از آنها باید اجازه ویژه آن کسب گرفته شود، مانند (رستوران، تاکسی).

برای سرمایه گذاران ایرانی می‌توان پیشنهاد داد که  برای فعالیت اقتصادی خود در آلمان یک شکل اقتصادی مستقل از راه تاسیس و ثبت یک شرکت دختر Tochtergesellschaft به شکل شرکت با مسئولیت محدود که ساده‌ترین وبهترین حضور در بازار اقتصادی آلمان می‌ باشد، انتخاب نمایند.

تاسیس و به ثبت رساندن شرکت با مسئولیت محدود را می توان با یک شخص Ein-Mann-GmbH یا بیشتر (اعم از حقیقی یا حقوقی) تاسیس نمود.
باید حد اقل سرمایه ۲۵۰۰۰ یورو باشد.
برای تاسیس و ثبت شرکت دختر یا مستقل نیاز به ارائه و تقدیم:
الف) مدارک مربوط به شخص متقاضی ثبت شرکت مستقل
ب) مدارک مربوط به شرکت مادر در ایران
ج) مدارک مربوط به شعبه آلمان می باشد. مانند مجوز فعالیت صنفی Gewerbeanmeldung در ضمن هزینه‌های تاسیس و ثبت شرکت  باید پرداخت شوند.

اساسنامه برای نمونه باید شامل موارد زیر باشد:

نام شرکت
اقامتگاه اصلی شرکت
موضوع شرکت
نام کلیه شرکاء یا صاحبان سهم الشرکه یا مؤسسین شرکت با نشانی آنها
تعیین مدیر عامل برای شرکت
ثبت در دفتر ثبت شرکت ها
محدویتی نیز از لحاظ مقدار سهام یا سهم الشرکه یا سرمایه گذاری نبوده و ایرانیان می‌توانند ۱۰۰% سرمایه را دارا باشند.

هزینه‌های ثبت شرکت با مسئولیت محدود:

هزینه  کامل  برای ثبت شرکت  بین  ۹۰۰۰ الی ۱۳۰۰۰ یورو می باشد و این هزینه شامل هزینه های ثبت شرکت، تهیه اساسنامه، آگهی ها ، مشاوره حقوقی و گرفتن مجوز صنفی  و ترجمه های مدارک به زبان آلمانی است.این مبلغ شامل گرفتن مجوزهای خاص، افتتاح حساب بانکی در بانکهای آلمان  نمی باشد.
در این گونه موارد شرکت نیاز به  یک مشاور مالیاتی جهت تنظیم دفاتر، سود و زیان و محاسبه ارزش افزوده یا مالیات بر مصرف  و ترازنامه و مالیات سالیانه  خواهد داشت. (موسسه حقوقی ملک پور برترین ارائه کننده خدمات حقوق داخلی و بین المللی)
از موارد مهم دیگر این است که شرکت باید دارای یک محل اقامتی یا نشانی باشد که برگه های قانونی و نامه ها به این آدرس پست شوند.

اشخاص ایرانی می‌توانند مبادرت به تاسیس و ثبت شعبه اعم از مستقل و وابسته بنمایند. اشخاص حقیقی یا حقوقی می‌توانند اقدام به تاسیس شعبه بنمایند که تاجر یا بازرگان کامل Vollkaufmann باشند به عنوان مثال  یک بقالی کوچک نمی‌تواند شعبه در آلمان تاسیس کند ولی تولید کننده مواد غذائی یا تاجر بزرگ فعال در صادرات و واردات حق تاسیس و ثبت شعبه دارد. تمام شرکتهای تجاری با شخصیت حقوقی مستقل از نظر قانون آلمان تاجر کامل بوده و مجاز به تاسیس شعبه می‌باشند. افراد دیگر که تاجر کامل نمی باشند می‌توانند فقط شعبه غیر مستقل تاسیس نمایند در این موارد بهتر است از مشاوران ما برای بررسی بیشتر یاری بگیرید.

شعبه می‌تواند به شکل
شعبه مستقل ( Selbständige Niederlassung Zweigniederlassung)
شعبه وابسته : مانند دفتر کارخانه، انبار پخش کالا و یا کارگاه ( Unselbständige Niederlassung Betriebsstätte) تاسیس شود.
– شعبه مستقل (Selbständige Niederlassung Zweigniederlassung)
تاسیس شعبه مستقل یک شرکت ایرانی در آلمان دارای شخصیت حقوقی مستقل نبوده و از شرکت مادر ایرانی در ایران از لحاظ سازمانی وحقوقی جدا نیست. شعبه از لحاظ سازمانی و حقوقی تابع و جزئی از شرکت مادر ایرانی بوده و تابع  قوانین  ایران است.
خصوصیاتی که یک شعبه مستقل دارد در زیر بیان شده است:
– یک شعبه مستقل چنان باید سازماندهی یابد که بتواند با استقلال کلیه کارهای تجاری را در آلمان انجام دهد.
– این سازماندهی باید به شیوه ای  باشد که با از بین رفتن شرکت مادر بتواند به کارهای تجاریش ادامه دهد،و خللی در کارهایش رخ ندهد.
-شعبه مستقل باید دارای ترازنامه جداگانه‌ای در شرکت مادر  باشد شعبه باید مدیریت جداگانه با اختیارات عقد قراردادها و سرمایه مستقل ازمادر داشته تا بتواند این اختیارات عملی شوند.
در ضمن باید موارد زیر نیز رعایت شود:
– نام شعبه و نام شرکت مادر معمولاً یکی میباشد.
– شعبه از لحاظ مکانی از شرکت مادر ایرانی جدا میباشد.

– قراردادها و اعمال تجاری انجام یافته توسط مدیر شعبه در ظاهر بنام شعبه و در باطن متعهد و منتفع شرکت مادر است، حتی اگر شعبه دارای سرمایه مستقلی باشد.
– قوانین آلمان در شرکت برتری دارد بدین مفهوم که ترازنامه، حساب سود و زیان تابع قوانین ایران نبوده و تابع قوانین آلمان میباشد.

مدارک مورد نیاز برای تاسیس یک شعبه مستقل در زیر آمده است:

شعبه موظف به پرداخت مالیات بوده و پرداخت انواع مالیات‌هایی که برای این نوع شرکت ها و شعبه قانوناً مقرر است، الزامی است.  (موسسه حقوقی ملک پور برترین ارائه کننده خدمات حقوق داخلی و بین المللی)

هزینه‌های ثبت شعبه مستقل:

هزینه  کامل  برای ثبت شعبه مستقل  بین  ۸۰۰۰ الی ۱۰۰۰۰ یورو می باشد و این هزینه شامل هزینه های ثبت شعبه، آگهی ها ، مشاوره حقوقی و گرفتن مجوز صنفی  و ترجمه های مدارک به زبان آلمانی است.

این مبلغ شامل گرفتن مجوز های خاص، افتتاح حساب بانکی در بانکهای آلمان  نمی باشد.

شعبه مستقل باید  دارای یک محل اقامتی یا نشانی باشد که برگه های قانونی و نامه ها به این آدرس فرستاده شوند.

سربرگ شعبه مستقل باید دارای اطلاعات زیر باشد:

نام دفتر ثبت تجاری که شعبه در آن ثبت شده است (آلمان)
شماره ثبت در دفتر ثبت تجاری (آلمان)
نام کامل و نوع شرکت مادر ایرانی
شماره و نام اداره ثبت شرکتها که در آن شرکت ثبت شده است (ایران)
اطلاعات دیگری بر طبق قانون آلمان مانند: نام شعبه، محل با نشانی کامل (شهر، کشور)، نام نمایندگان قانونی (حداقل یک نام و نام فامیلی)
یک شرکت خارجی یا یک شرکت با سرمایه ایرانی ثبت در آلمان می‌تواند شعبه‌های غیر مستقل در شهرهای مختلف در آلمان داشته باشد (Filiale). این شعبه‌های غیرمستقل معروف به Betriebsstätte بوده و دارای مختصات زیر می‌باشد:

این شعبه‌ها از هر لحاظ  وابسته به شرکت مادر می‌باشند.
صورتحساب‌ها یا رسیدهایی که صادر می‌کنند، باید بنام شرکت مادر باشد.
این شعبه‌ها فقط از لحاظ مکانی با شرکت مادر تفاوت داشته ولی از لحاظ فعالیت تجاری با شرکت مادر یک واحد تجاری را تشکیل می‌دهد.
نام شعبه و نام شرکت مادر باید یکی باشد.
هر شعبه باید  جداگانه به اداره اصناف Gewerbeamt محل فعالیت معرفی شده و اجازه فعالیت صنفی Gewerbeanmeldung دریافت دارد.
دفتر نمایندگی امکان دارد که از طرف خود شرکت مادر اداره شود و از این نظر از هر جهت وابسته به شرکت مادر است یا ممکن است که این دفتر نمایندگی از طرف یک نماینده تجاری (با داشتن وکالت Handelsvertreter) اداره شود.

پناهندگی آلمان

تعداد درخواست‌های پناهندگی در آلمان در سال‌های اخیر به طور بی‌سابقه‌ای افزایش داشته است. اما زندگی یک پناهجو پس از ورود به خاک آلمان چه شکلی دارد و او چه مراحلی را تا زمان قبول یا رد درخواست‌ خود پشت سر می‌گذارد؟

طبق قانون، پناهجویان باید به نسبت جمعیت ۱۶ ایالت آلمان میان آن‌ها تقسیم شوند. چنانچه شمار ساکنان یک ایالت بیشتر باشد، باید به همان نسبت نیز تعداد بیشتری پناهجو بپذیرد. در برخی موارد نیز تقسیم پناهجویان به ظرفیت اقامتگاه‌ها و کشور زادگاه آنان بستگی دارد.

متقاضیان دریافت پناهندگی آلمان، باید ابتدا یا در اداره کنترل مرزی، اداره پلیس یا یک اداره مربوطه دیگر درخواست پناهندگی خود را ثبت کند. شخص متقاضی پناهندگی سپس به یکی از اقامتگاه‌های موقت پناهندگان منتقل می‌شود. در آنجا تصمیم گرفته خواهد شد که وی به کدام ایالت و شهر فرستاده شود.

اما پس از اعلام پناهندگی، سوابق فرد و همراهانش در زمینه دوبلین سه (Dublin III) بررسی می‌‎شود. این پروسه که معمولاً توسط پلیس آلمان بررسی می‌شود، بدین منظور است که فرد شهروند سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا نبوده و یا قبلاً در این کشورها اعلام پناهندگی نکرده باشد. اگر خلاف این موضوع به اثبات برسد (بعنوان مثال اگر اثر انگشت او در فایل‌های کشور دیگری پیدا شده و یا دارای سکه، اسکناس، بلیط قطار یا آیتم‌هایی از این قبیل مربوط به کشورهای اتحادیه اروپا باشد)، پلیس شخص را به همان کشور دیپورت خواهد نمود.

اگر متقاضی این بخش از بررسی را پشت سر بگذارد، وارد پروسه اصلی پناهندگی در آلمان خواهد شد.

این پروسه شامل ۲ مرحله می باشد :

مرحله اول

اقامتگاه‌های موقت غالبا ساختمان‌هایی بزرگ و دارای حفاظ هستند که دارای ایستگاه پلیس، پزشک، سالن غذاخوری و سالن‌های خواب باظرفیت بسیار زیاد می‌باشند. هر پناهجو حدود ۶ و نیم متر مربع فضای شخصی در این اقامتگاه‌ها در اختیار خواهد داشت.
در این اقامتگاه‌ها اطلاعات شخصی اولیه در مورد پناهجو جمع‌آوری شده و عکس و اثرانگشت وی نیز در سیستم ثبت می گردد. سپس اثرانگشت به سازمان فدرال جنایی آلمان فرستاده شده تا مشخص گردد آیا پناهجو در کشور اروپایی دیگری نیز تقاضای پناهندگی داده است یا خیر.
در این اقامتگاه‌ها کارکنان اداره مهاجرت و پناهندگی آلمان، از متقاضیان پناهندگی دلیل خروج آنان از کشور زادگاه‌شان را سوال کرده و چنانچه پناهجو قادر به تکلم به زبان آلمانی نباشد ، مترجمی جهت ترجمه گفته‌ها حضور می‌یابد. پروتکل این پرسش و پاسخ در نهایت آماده شده و طبق آن تصمیم گرفته می‌شود که آیا برای شخص متقاضی پرونده پناهندگی باز شود یا خیر.

مرحله دوم

ایستگاه دوم برای کسانی که درخواست پناهندگی‌‌شان پذیرفته و پرونده‌ای برایشان باز شده است، بستگی به یک سیستم کامپیوتری دارد که تعیین می‌کند پناهجو به کدام ایالت آلمان فرستاده شود. متقاضی پناهندگی سپس در شهری که سیستم آن را تعیین کرده، در یک اقامتگاه گروهی اسکان داده می‌شود. بسیاری از متقاضیان خواستار اسکان در شهر یا ایالتی هستند که در آن خویشاوند یا دوستی دارند.در این موارد تنها به درخواست متقاضیان زیر سن قانونی یا کسانی که همسرشان در آن ایالت سکونت دارد، پاسخ مثبت داده خواهد شد.
از ابتدای سال جاری میلادی پناهجویان اجازه سفر در سراسر آلمان را دریافت کرده‌اند. تا پیش از آن این افراد تنها می‌توانستند در محدوده محل استقرار خودشان تردد داشته باشند.
در این مرحله شخص متقاضی پناهندگی اجازه کار نیز دارد، اما با این حال شانس پیدا کردن کار بسیار پایین است. افراد بیکارماهانه ۳۵۲ یورو دریافت می‌کنند که این مبلغ حداکثر برای ۱۵ ماه پرداخت می‌شود. هزینه محل‌ سکونت و گرمایش آن نیز از سوی نهادهای ایالتی پرداخت می‌شوند.
در این میان کمک‌های مالی دیگری نیز ممکن است در اختیار پناهجو قرار گیرد که تأمین‌کننده این هزینه‌ها نه دولت ایالتی که دولت فدرال آلمان است.

طولانی شدن زمان رسیدگی به درخواست‌ پناهدگی

رسیدگی به درخواست‌های پناهندگی در اصل نباید بیش از سه ماه به طول انجامد اما معمولا بیش از زمان یاد شده طول می‌کشد و گاهی حتی به یک سال یا بیشتر نیز کشیده می‌شود. افزایش شمار درخواست‌های پناهندگی‌ در آلمان در سال‌های اخیر به گفته مسئولان، یکی از دلایل اصلی طولانی شدن زمان رسیدگی به درخواست‌هاست.

پاسخ نهایی در مورد پذیرش یا عدم پذیرش درخواست پناهندگی همواره به صورت کتبی در اختیار فرد پناهجو قرار می‌گیرد. پس از گذشت این مدت دوباره پرونده بررسی خواهد شد.

اطلاعات مفید آلمان

Daad.de
مرجع جستجوی رشته / شهر دانشگاههای کشور آلمان

Dsit.org.ir
موسسه گوته تهران – کشور ایران

Teheran.diplo.de
سفارت کشور آلمان در تهران – کشور ایران

Grad.saorg.ir
وزارت علوم و فناوری کشور ایران – دانشگاههای مورد تایید کشور آلمان

edd.behdasht.gov.ir
وزارت بهداشت کشور ایران – دانشگاههای مورد تایید کشور آلمان

Bundesgesundheitsministerium.de
وزارت بهداشت کشور آلمان

Bmas.de
وزارت کار و امور اجتماعی کشور آلمان

Auswaertiges-amt.de
وزارت امور خارجه کشور آلمان

Bmbf.de
وزارت آموزش و پژوهش کشور آلمان

Bmel.de
وزارت غذا و کشاورزی کشور آلمان

Bmfsfj.de
وزارت سالخوردگان و زنان و جوانان کشور آلمان

Bundesfinanzministerium.de
وزارت امور اقتصادی و دارایی کشور آلمان

Bmi.bund.de
وزارت کشور و امور داخلی کشور آلمان

Bmjv.de
وزارت قوه قضاییه کشور آلمان

Bmub.bund.de
وزارت محیط زیست کشور آلمان

Bmvi.de
وزارت راه و شهرسازی و حمل و نقل کشور آلمان

Bmvg.de
وزارت جنگ کشور آلمان

Bmwi.de
وزارت انرژی کشور آلمان

Bmz.de
وزارت توسعه و صنایع کشور آلمان

سوالات متداول مهاجرت به آلمان

آیا می‌توان با داشتن یک پذیرش از کالج، جهت دریافت ویزای تحصیلی اقدام کرد؟

بله، قطعا می‌توان در صورت داشتن پذیرش از یک کالج، ویزای تحصیلی از سفارت آلمان دریافت کرد. در این مورد باید کالج و موسسه زبان از یکدیگر تفکیک شوند. کالج ها مراکزی هستند که به صورت مستقیم توسط دانشگاه‌های دولتی آلمان اداره می‌شوند و در واقع جزئی از دانشگاه‌ها هستند و هدف این مراکز آماده ساختن متقاضیان تحصیل در مقطع لیسانس می‌باشد، به صورتی که با ارایه دو ترم تحصیلی به آماده کردن دانشجو از نظر زبان آلمانی و همچنین یک سری دروس پایه و مربوط به رشته مورد نظر در دانشگاه می‌پردازد.

با توجه به اینکه این مراکز کاملا معتبر هستند و بخشی از دانشگاه می‌باشند، در صورت داشتن پذیرش از هر کدام از کالج‌ها، متقاضی میتواند درخواست ویزای تحصیلی کند و اگر سایر مدارک را هم به سفارت تحویل داده باشد، مشکلی از بابت دریافت ویزا نخواهد داشت.

اما موسسات زبان آلمانی که اکثرا مراکزی خصوصی هستند، مستقل از دانشگاه‌ها و صرفا ارایه دهنده دوره‌های زبان آلمانی هستند که حتی اگر متقاضی موفق به اخذ پذیرش از آنها شود، درخواست ویزای تحصیلی وی توسط سفارت آلمان رد خواهد شد.

حداقل سطح زبان آلمانی برای گرفتن پذیرش چقدر است؟

برای رشته های آلمانی زبان داشتن حداقل سطح B1 الزامیست و برای رشته های انگلیسی با توجه به نمره درخواستی باید مدرک ارائه شود. همچنین برای دریافت پذیرش از رشته هایی که به زبان انگلیسی ارایه می‌شوند، ارایه مدرک آیلتس با نمره ۶ به بالا الزامیست.

ترمیم نمرات دبیرستان چیست؟

متقاضیان ادامه تحصیل پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی باید بدانند که برای ادامه تحصیل در خارج از کشور معدل و یا نمرات دروس تخصصی نقش تعیین کننده ای در گرفتن پذیرش از بسیاری از دانشگاه های خارج کشور دارد. حال اگر نمرات شما کم باشد آیا ترمیم نمرات کارساز است؟
کسانی که دیپلم خود را از بعد از سال ۱۳۸۴ گرفته اند می توانند در طرح ترمیم نمرات دبیرستان شرکت کنند. این ترمیم در کارنامه کتبی دیپلم شما هیچ تاثیری ندارد.

نکاتی درباره ترمیم نمرات:

۱٫ این ترمیم نمرات فقط برای آزمون کنکور سراسری برنامه ریزی شده است و فقط منحصر به مقطع دیپلم است نه پیش دانشگاهی.

۲٫ این ترمیم نمرات هیچ نقشی در مواردی نظیر گرفتن پذیرش از دانشگاه های کشور خارجی ندارد. چون اصولا برای موضوع کنکور در نظر گرفته شده در معدل تاثیر نداشته و اصولا قابل ترجمه و ارائه به دانشگاه های کشور خارجی نیست.
در نتیجه اگر برنامه ادامه تحصیل در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی را در خارج از کشور دارید به معدل دیپلم و پیش دانشگاهی توجه کنید و سعی کنید نمرات دروس زیست، شیمی، ریاضی و فیزیک بالایی داشته باشید. البته به خاطر داشته باشید اگر نمرات و معدل شما کم بود می توانید با شرکت در کالج های Pre-medical این ضعف را پوشش دهید.

آیا برای کار در آلمان باید مجوز بگیرم؟

خیر. نیازی به مجوز کار همزمان با تحصیل در آلمان نیست.

آیا همسر من اجازه کار در آلمان را دارد؟

اگر همسر شما از طریق ویزای همراه به آلمان آمده باشد، بدون محدودیت اجازه کار دایم دارد.

فرم ارزشیابی آلمان
فرم ارزشیابی آلمان

با استفاده از این ابزار قادر خواهید بود با وارد کردن اطلاعات خود در یک فرم امتیاز خود را برای طرح های مهاجرتی آلمان محاسبه نمایید.